Klasy trzecie właśnie rozpoczęły tematykę związaną z Optyką. Wiemy już , że światło odbija się od wszystkich ciał, nawet częściowo przeźroczystych.
W tym celu uczeń Jan Puchała z klasy 3c przygotował zestaw umożliwiający przeprowadzenie doświadczeń pokazujących prostoliniowe rozchodzenie się światła oraz zasadę odbicia światła.
Przyrządy użyte w doświadczeniu:
- laser
- zwierciadła płaskie
- wytwornica dymu
Promienie padające i odbite będą widoczne , gdy ulegną rozproszeniu na drobinach dymu. Można również użyć mąki ( oznaczało by to jednak porządne sprzątanie klasy ;) ) , kurzu albo rozpylacza z wodą.
Promienie świetle stają się wówczas widoczne .
Kolejnym etapem było pokazanie , że światło ulega odbiciu. Widzieliśmy w głębi zwierciadła obraz źródła światła , który powstaje z przedłużenia promienia odbitego.
Przypomnijmy cechy obrazu w zwierciadle płaskim:
- obraz pozorny , ponieważ po drugiej stronie lustra
- prosty , ponieważ tak jak spoglądamy , tak się widzimy w odbiciu, z tym, że pozostają zachowane zasady symetrii osiowej
- tej samej wielkości oraz w tej samej odległości od lustra
Następnie Jan zaproponował użycie dwóch luster. Dzięki czemu promienie ulegały licznemu odbiciu tworząc ciekawe obrazu. Prawie jak z Gwiezdnych wojen ;)
Efektowne okazało się odbicie promienia na tarczy zegara wiszącego w klasie.
Mam nadzieję, że ciekawie przygotowana część lekcji , znacznie łatwiej zostanie utrwalona w pamięci. Tym bardziej , że kolegom i koleżankom z klasy 3c pokaz bardzo się podobał. Za co nagrodzili Janka brawami.
Zachęcam Was do szukania włanych pomysłów na ciekawe lekcje fizyki.
Katarzyna Sikora